Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Menu

 

Współpraca

Banner Banner

 

2013-07-17

Wysokie progi na wykup mieszkań od WAM


 

Tego należało się spodziewać. Po wprowadzonych od 1 stycznia br. zmianach w systemie wykupu lokali od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, na prywatyzację w I półroczu zdecydowało się tylko … 9 osób uprawnionych na 430 złożonych wniosków.  Reszta się zastanawia. Zagrożony jest plan  sprzedaży w tym roku 245 lokali.
 


Wojskowa Agencja Mieszkaniowa sprzedała w tym roku  - według stanu na dzień 9 lipca br - zaledwie 9 mieszkań, w tym najwięcej w szczecińskim oddziale regionalnym  WAM (5), olsztyńskim (2 ) oraz po jednym w warszawskim i zielonogórskim. Łącznie  w dziesięciu OR WAM zarejestrowano 430 wniosków o wykup lokali w trybie przepisów ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP .- Większość lokali, czyli ok.  80 proc., została już przygotowana do sprzedaży – poinformowała portal  Magdalena Wojciechowska, rzecznik WAM.  Jednakże po zapoznaniu się z warunkami sprzedaży, duża część zainteresowanych osób, kalkulując swoje możliwości finansowe przekłada termin wykupu na III-IV kwartał br. bądź na przyszły rok. Dlaczego? Bo jest drogo.


 
Od 1 stycznia 2013 r.  przy zakupie lokali  od WAM  obowiązują pomniejszenia w wysokości tylko 60 proc. w przypadku żołnierzy i 30 proc. dla pracowników wojska, przy czym obejmą one również  wartości prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego ułamkowej części gruntu przypadającego na dany lokal.Należy przypomnieć, że w okresie przejściowym – po znowelizowaniu od 1 lipca 2010 r. ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych - utrzymano  do końca 2012 r.  korzystne zasady sprzedaży wojskowych  mieszkań. Oznaczało to, że uprawnieni najemcy, posiadających tytuł prawny, i  nie zalegający z czynszem mogli wykupić lokal z 90-95 proc. bonifikatą, ale z gruntem w cenie rynkowej. I z tej możliwości bardzo wiele osób skorzystało.
Tylko w ubiegłym roku WAM sprzedała ponad 7tysięcy mieszkań, wykonując plan roczny w ok. 153 proc. Najwięcej lokali sprywatyzowano w oddziałach regionalnych WAM w : Szczecinie: (1059),Warszawie (1104) oraz w Gdyni (787).Najmniejsze zainteresowanie nabyciem mieszkań na własność odnotowano w: Poznaniu (389),Wrocławiu (506)oraz Olsztynie (554).Najwięcej procentowo w stosunku do planu zrealizowały oddziały regionalne WAM w: Lublinie (534 %planu, czyli 679szt.),w Szczecinie (285 %planu -1059 szt.)oraz w Poznaniu (194%planu – 389 szt.). Najmniej procentowo w stosunku do planu wykonały OR WAM w Warszawie (117%planu – 1104szt.), Olsztynie (127%- 554 szt.) oraz Bydgoszczy ( 114%planu- 814 szt.).W tej sytuacji osoby uprawnione, które złożyły wniosek o wykup swojego lokalu w 2013 r. powinny się zastanowić czy stać ich będzie na tak duży wydatek. Wielu poniosło już pewne koszty. WAM pobiera w ramach zryczałtowanych kosztów przygotowania nieruchomości do sprzedaży kwotę 789,84 zł brutto i będzie ona utrzymana  do 31 marca 2014 r.  Operat szacowany ważny jest rok, a po tym terminie trzeba ponownie uruchomić wszystkie procedury , czyli wycenić lokal i grunty w jego obrębie. Jest to dylemat przede wszystkim emerytów i rencistów wojskowych oraz pracowników wojska, bowiem żołnierze  zawodowi  w służbie stałej mogą otrzymać odprawę mieszkaniową po rozstaniu w mundurem.  I wielu z tego korzysta. Zgodnie z  art. 47 ustawy o zakwaterowaniu SZ RP, odprawa mieszkaniowa nie może być niższa niż 45 proc. oraz wyższa niż 80 proc. wartości przysługującego lokalu mieszkalnego. Obecnie średni wskaźnik ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do  użytkowania w poprzednim kwartale, określanego w komunikacie Prezesa Głównego Urzędu wynosi za I kwartał 2013 r. - 4.019 zł. W I półroczu br. oddziały WAM wypłaciły tylko 577 odpraw.  Trochę mało jak na plany. W tegorocznym budżecie MON zaplanowano 430 mln zł na wypłatę 2290 świadczeń  przy średnim świadczeniu  w wysokości ok. 188  tys. zł.Czy wobec zagrożenia realizacji planu sprzedaży, nie są zagrożone inwestycje mieszkaniowe  WAM w garnizonach?   Agencja uspakaja.   Pieniądze pochodzą z funduszu rezerwowego WAM, który jest zasilany  z prywatyzacji nieruchomości gruntowych i lokalowych z roku poprzedniego. W 2012r.  WAM uzyskała  zysk netto w wysokości 250 mln złotych.  - Zatem inwestycje mieszkaniowe zaplanowane na 2013r. są realizowane.  Należy przypomnieć, że od 2011r. Agencja nie otrzymuje dotacji budżetowej na zadania związane z  budownictwem mieszkaniowym, środki na ten cel wypracowuje samodzielnie – podkreśla rzecznik WAM.


Można się spodziewać, że fundusz rezerwowy w 2013 r. będzie znacznie mniejszy niż w roku poprzednim, ale będzie to problem nowej Agencji . W ubiegłym tygodniu wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek poinformował w Sejmie, że w MON dobiegają końca  prace legislacyjne nad połączenie dwóch agencji: WAM i AMW w Agencję Zasobów Majątkowych Wojska.  Najwcześniej nowa agencja powstanie za rok, jeśli nie od 1 stycznia 2015 r.  I będzie to problem nowej agencji i nowego kierownictwa. R.Ch.


Foto: Archiwum 17 WBZ ( nowe oddane w tym roku kwatery w Międzyrzeczu nie są przeznaczone do sprzedaży)

drukujKomentujący: data: 2013-07-21 | 09:54
Komentarz:
Jak zawsze u nas w MON - za rok może dwa wrócimy do starych zasad bo na nowych prawie nikt nie będzie chciał wykupywać.
Komentujący: eks data: 2013-07-18 | 19:58
Komentarz:
a ile to jest troszkę :) i na jakiej podstawie ?
Komentujący: ... data: 2013-07-18 | 19:01
Komentarz:
WTBS też będą do wykupu tylko troszkę drożej....
Komentujący: data: 2013-07-17 | 21:12
Komentarz:
PiS powalczy o samodzielne rządy? Najnowszy sondaż daje partii Kaczyńskiego 40 procent i 6 punktów przewagi nad Platformą
Komentujący: eks data: 2013-07-17 | 21:06
Komentarz:
warto sobie przeliczyć - czy mieszkać w tym co i gdzie się ma, czy wziąć odprawę i zamieszkać tam i w tym co się chce :)
Komentujący: do xcv data: 2013-07-17 | 21:04
Komentarz:
na końcu artykułu też to napisali :)
Komentujący: xcv data: 2013-07-17 | 20:23
Komentarz:
i zmieńcie zdjęcie w artykule bo to jest je***any WTBS ktorego nigdy nie bedzie mozna wykupic...
Komentujący: xcv data: 2013-07-17 | 20:22
Komentarz:
drogi WAM'ie... po co wypisujecie takie głupoty, że ludzie nie chcą wykupywać mieszkań... przykład w Legionowie, prawie już nie ma tutaj mieszkań z WAM, wpakowaliście ludzi z rodzinami na mieszkania w WTBS, natomiast kawalerowie dostają kawalerki z aneksami w budownictwie jeszcze WAM i wykupują za grosze i śmieją się z tych co dostali WTBS z rodzinami... żenua...
Komentujący: bystry data: 2013-07-17 | 18:11
Komentarz:
gdzie głąbie piszesz o polityce, jaki zryty łeb, (do ciebie personalia - ,,wpolityce"), portal pomyliłeś tak się nawaliłeś, a żal ci dupę ściska że doktorat obronił niech ma, głąbie, uczyć się. acha i znajdz sobie inny portal popaprańcu.......
Komentujący: wpolityce data: 2013-07-17 | 18:10
Komentarz:
Na antenie Radia Szczecin wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski bronił się twierdząc, że jego praca doktorska nie była plagiatem. ... Od red. Komentarz usunięty, nie związany z tematem.

Galerie

Najnowsza prezentacja Fundacji

Promocja WDWReklamaredakcja | regulamin | polityka prywatności | nasi partnerzy | reklama | multimedia | mapa serwisu

 

2008 Portal-mundurowy.pl
Projekt został zrealizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach "Funduszu dla Organizacji Pozarządowych".
 

Powered by CMS HYDRAportal 2