Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Menu

 

Współpraca

Banner Banner

 

2010-11-24

Czas przygotowań przed AfganistanemŻołnierze grupy  ochrony OMLT (Operational Mentor and Liaison Team) z 34. Brygady Kawalerii Pancernej (34BKpanc) przechodzą intensywne szkolenie na poligonie Karliki w Żaganiu, przygotowujące ich do IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Szkolenie taktyczno-specjalne grupa realizowała wspólnie z pododdziałami 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Żołnierze ćwiczyli przeszukiwanie pojazdów i ludzi oraz procedurę „5-25”, czyli jak mówi plut. Robert Gruszczyński: -jest to element najważniejszy jeśli chodzi o bezpieczeństwo, który wykonujemy praktycznie zawsze po zatrzymaniu i spieszeniu z pojazdu. Polega na sprawdzeniu terenu pod kątem znalezienia improwizowanego ładunku wybuchowego IED w najbliższej odległości, dalej w odległości 5 i 25 metrów. Dodatkowo żołnierze 34BKPanc zostali zapoznani przez ich kolegów z Międzyrzecza z pojazdami KTO Rosomak, na których będą działać podczas misji.  -Jest to o tyle istotne, że  większość z nas nie miała do czynienia z tym sprzętem i trzeba sobie przyswoić nawet tak wydawałoby się proste sprawy jak sprawne wsiadanie i spieszanie z pojazdu.- twierdzi dowódca grupy chor. szt. Zbigniew Wojdak.

Kolejną część zajęć stanowiło strzelanie sytuacyjne nr 1 z kbs Beryl. Jest to strzelanie dynamiczne, polegające na prowadzeniu ognia z karabinka do celów ukazujących się z różnych postaw. Dowódca wprowadza w sytuację taktyczną, po czym żołnierze przystępują do prowadzenia ognia. Pierwszy ukazujący się cel to karabin maszynowy przeciwnika w odległości 250m, natomiast drugi to grupa piechoty w odległości 200m, poruszająca się ruchem skośnym. Strzelec ma tylko 15 sztuk amunicji do zniszczenia celu. Zadanie polega na odparciu ataku przeciwnika, udzieleniu pomocy rannym i zorganizowaniu ewakuacji medycznej. W tym celu w ramach zajęć żołnierze dodatkowo ćwiczą przygotowanie do pracy radiostacji TRC-9200 oraz określanie współrzędnych w układzie UTM za pomocą mapy i GPS. Przed nimi jeszcze wiele takich zajęć, aby mogli solidnie i w pełni przygotować się do czekających ich już niedługo realnych zadań w czasie afgańskiej misji.


Tekst i foto: por. Rafał Nowak
 

drukujGalerie

Najnowsza prezentacja Fundacji

Promocja WDWReklamaredakcja | regulamin | polityka prywatności | nasi partnerzy | reklama | multimedia | mapa serwisu

 

2008 Portal-mundurowy.pl
Projekt został zrealizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach "Funduszu dla Organizacji Pozarządowych".
 

Powered by CMS HYDRAportal 2