Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Menu

 

Współpraca

Banner Banner

 

2010-11-27

Udana próba przeciwrakietowa pocisku Aster 30

Koncern MBDA oficjalnie potwierdził udaną próbę pocisku rakietowego Aster 30. Rakieta Aster 30 jest brana pod uwagę jako oręż polskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej nazywanego Tarczą Polski oferowanego przez Grupę Bumar - poinformowała Monika Koniecko, rzecznik Bumaru


Koncern MBDA, 25 oficjalnie poinformował o sukcesie próby przechwycenia i zniszczenia celu balistycznego przez pocisk rakietowy Aster w dniu 18 października  2010 r., co potwierdziło DGA EM (Direction Generale de l’Armement –Essais de Missiles) .

Prezes koncernu MBDA Antoine Bouvier, określił to wydarzenie jako historyczne, ponieważ według niego Europa w ten sposób zademonstrowała swoją całkowitą niezależną zdolność do ochrony przeciwko zagrożeniom balistycznym.

Aster 30 Block 1. jest brany pod uwagę jako oręż polskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej nazywanego Tarczą Polski oferowanego przez Grupę Bumar.


Według magazynu Air & Cosmos, który monitoruje przeciwrakietowe projekty europejskiego koncernu rakietowego MBDA/ Thales – odpowiadających za rozwój pocisków Aster 30 - podczas udanego testu wykorzystano jego wariant pozbawiony eksplodującej głowicy bojowej. Swój cel zniszczył mocą energii kinetycznej zderzenia. Jak informuje Air&Cosmos doszło do precyzyjnego przechwycenia imitatora, którym był  prawdopodobnie izraelski Black Sparrow Rafaela odpalony spod kadłuba F-15. Magazyn podaje, że Black Sparrowa przechwycono w ostatniej fazie jego lotu balistycznego, co symulować miało atak za pomocą rakiety podobnej konstrukcyjnie do Scuda.
 
Próba z 25 października demonstruje też możliwości rozwoju tej rakiety w kierunku Aster 30 Block 1 NT (New Technology), która ma wejść do produkcji w latach 2014-2015. Ten model pocisku będzie przeznaczony do zwalczania pocisków balistycznych na dystansie do 1000 km. W fazie prac studialnych znajduje się też Aster 30 Block 2 z nową głowicą przechwytującą cele do 3000 km.

Tarcza Polski to inicjatywa przemysłowa Grupy Bumar, która polega na zbudowaniu narodowego nowoczesnego, kompleksowego trzywarstwowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej dla Polski.
R

Więcej o Tarczy Polski: http://www.bumar.com/tarcza-polski

drukujGalerie

Najnowsza prezentacja Fundacji

Promocja WDWReklamaredakcja | regulamin | polityka prywatności | nasi partnerzy | reklama | multimedia | mapa serwisu

 

2008 Portal-mundurowy.pl
Projekt został zrealizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach "Funduszu dla Organizacji Pozarządowych".
 

Powered by CMS HYDRAportal 2