Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Menu

 

Współpraca

Banner Banner

 

2012-12-21

Kwalifikacja wojskowa w 2013 roku
Przyszłoroczna kwalifikacja wojskowa potrwa od 4 lutego do 30 kwietnia 2013 r., czyli 61 dni roboczych. Obejmie około 280 tysięcy osób.

 
 
Zgodnie z  rozporządzeniem MSW i MSW, termin ogłoszenia kwalifikacji wojskowej został wyznaczony na 21 stycznia 2013 roku, a sama kwalifikacja rozpocznie się 4 lutego 2013 roku i potrwa do 30 kwietnia 2013 roku.
 
Przyszłoroczna kwalifikacja wojskowa obejmie:
 

 •   mężczyzn urodzonych w 1994 roku;
 •   mężczyzn urodzonych w latach 1989-1993, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
 •   osoby urodzone w latach 1992 - 1993, którym:
 1. została orzeczona czasowa niezdolność do czynnej służby wojskowej, a okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
 2.  została orzeczona czasowa niezdolność do czynnej służby wojskowej, a okres tej niezdolność upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, jednak osoby te przed zakończeniem kwalifikacji złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
 3.  kobiety urodzone w latach 1989-1994, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2012/2013 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków;
 4.  osoby, które ukończyły 18 lat życia i ochotniczo zgłosiły się do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.


Osoby, które z jakichkolwiek powodów nie stawiły się jeszcze do kwalifikacji wojskowej (jeżeli były do tego zobowiązane), a najpóźniej 31 grudnia 2011 r. ukończyły 24 lata, mają obowiązek zgłoszenia się w wojskowej komendzie uzupełnień właściwej ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkiwania) lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące. Obowiązek ten trwa do czasu ukończenia pięćdziesięciu lat.

Po przeprowadzonych badaniach lekarskich podczas kwalifikacji wojskowej może zostać orzeczona jedna z następujących kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej:

 

 •  kategoria zdolności „A”, czyli orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej, oznacza, że osoba może odbywać każdą formę czynnej służby wojskowej lub służby w obronie cywilnej zarówno w okresie pokoju, w trakcie mobilizacji, jak i w czasie wojny (z wyjątkiem zawodowej służby wojskowej, o zdolności do której orzekają wojskowe komisje lekarskie). Obecnie nie ma obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej oraz przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych. W związku z tym wszystkie osoby, w stosunku do których orzeczona zostanie kategoria „A”, jeżeli nie zgłaszają się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, są przenoszone do rezerwy,
 •     kategoria zdolności „B”, czyli orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej, oznacza, że aktualny ogólny stan zdrowia nie pozwala na pełną zdolność do czynnej służby wojskowej. Osoby takie zostaną ponownie wezwane do kwalifikacji wojskowej po upływie okresu, na jaki orzeczona została czasowa niezdolność do czynnej służby wojskowej,
 •     kategoria zdolności „D”, czyli orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, oznacza, że osoba nie może zostać powołana do żadnej z form czynnej służby wojskowej w czasie pokoju i jest przenoszona do rezerwy,
 •     kategoria zdolności „E”, czyli trwała i całkowita niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w trakcie mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie podlega w ogóle obowiązkowi wojskowemu.Zadania związane z określeniem kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej wykonywane są przez wojewódzkie i powiatowe komisje lekarskie, które wydają orzeczenia w tej sprawie w formie decyzji administracyjnych. Orzeczenie staje się prawomocne po upływie 14 dni od jego wydania. Dlatego każda osoba ma prawo do złożenia, w ciągu 2 tygodni, odwołania do wojewódzkiej komisji lekarskiej. Wojewódzka komisja lekarska może wezwać osobę, która odwołuje się od decyzji powiatowej komisji lekarskiej i poddać ją kolejnym badaniom lekarskim. Może także zażądać od niej przedstawienia dokumentacji medycznej, a także skierować ją na badania specjalistyczne lub obserwację szpitalną. O zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej można się ubiegać, zwracając się ze stosownym wnioskiem do wojskowego komendanta uzupełnień po upływie 14 dni od dnia wydania orzeczenia.
 

Co roku podczas kwalifikacji wojskowej na terenie kraju pracuje do 400 powiatowych komisji lekarskich.

 

 

drukujKomentujący: data: 2012-02-26 | 17:32
Komentarz:
Co to z komisja w ktorej jeden lekarz bedzie orzecznikiem o kategori zdolnosci do sluzby wojskowej. Zapewne zwiekszy sie liczba odwołan od decyzji 1 instancji i tak koszty wzrosna dwukrotnie , a przeciez szukamy wszedzie oszczednosci, a tu na samym starcie widac zwiekszenie kosztow.
Komentujący: data: 2011-03-27 | 16:06
Komentarz:
egzamin z wuefu zrobią hahahahhah ?
Komentujący: rekrut szwejk data: 2011-03-22 | 13:01
Komentarz:
Czy w naszym kraju istnieją jakiekolwiek struktury mobilizacyjne zdolne do zorganizowania powszechnej mobilizacji na wypadek godziny Wa może została już tylko ze względów oszczędnościowych kwalifikacja wojskowa.
Komentujący: data: 2011-03-14 | 10:46
Komentarz:
chyba 2011...
Następny

Galerie

Najnowsza prezentacja Fundacji

Promocja WDWReklamaredakcja | regulamin | polityka prywatności | nasi partnerzy | reklama | multimedia | mapa serwisu

 

2008 Portal-mundurowy.pl
Projekt został zrealizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach "Funduszu dla Organizacji Pozarządowych".
 

Powered by CMS HYDRAportal 2