Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Menu

 

Współpraca

Banner Banner

 

2012-10-17

Korupcja w służbach mundurowychCzterech strażników granicznych z polsko-białoruskiego przejścia w Terespolu (Lubelskie), podejrzanych o korupcję, zatrzymali funkcjonariusze służb wewnętrznych Komendy Głównej Straży Granicznej. Trzej podejrzani strażnicy zostali aresztowani przez sąd; wobec czwartego prokurator zastosował dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju - poinformowały  Straż Graniczna oraz prokuratura.

 

Podejrzani są funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, którzy kontrolowali osoby przekraczające granicę przez przejście w Terespolu. Według ustaleń śledztwa mieli oni przyjmować łapówki, a także żądać ich od podróżnych, w zamian za umożliwianie im przekroczenia granicy wbrew obowiązującym przepisom. Zarzuty dotyczą od kilku do kilkuset czynów okresie od 2000 r. Podejrzani mieli przyjmować niewielkie łapówki, w różnych walutach, od 20 euro czy dolarów do ponad stu, głównie od obywateli Białorusi, Rosji i Ukrainy.


Na trop korupcji w placówce w Terespolu wpadli funkcjonariusze Zarządu Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Straży Granicznej. Za czyny zarzucane podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.
Z korupcją walczy także MON.  "Szef resortu ON wielokrotnie podkreślał, że Ministerstwo Obrony Narodowej wspiera śledztwa, które dotyczą korupcji w armii, i współpracuje z instytucjami powołanymi do ich wykrywania" - czytamy w komunikacie podpisanym przez Jacka Sońtę, rzecznika MON. Przypomniał to w związku z nadzorowanym przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie i prowadzonym przez Żandarmerię Wojskową śledztwem, dotyczącym podejrzenia popełnienia przestępstw o charakterze korupcyjnym przez żołnierzy wykonujących czynności związane z zamówieniami publicznymi.Rzecznik MON przypomniał, że Tomasz Siemoniak już w pierwszych tygodniach swojego urzędowania spotkał się z szefem Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA), aby określić zasady ścisłej współpracy w walce z korupcją. Należy  podkreślić, że Ministerstwo Obrony Narodowej ściśle współpracuje w tym obszarze również z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Policją.
r


 

drukujKomentujący: obwe data: 2012-10-21 | 11:56
Komentarz:
Gdyby w MON walczono z korupcją wielu mundurowych urzędasów z W-wki dawno by odeszło do cywila. Jednak oni sie nie przejmują PR-owskimi hasłami. KOlesie pomagają w rozwoju.A tylko to sie liczy. Honor i Ojczyzna to dla nich frajerstwo
Komentujący: do informatyk data: 2012-10-19 | 06:47
Komentarz:
mnie zawsze uczyli że w wojsku wszystko trzy razy droższe, żeby nikt nie kradł - hahahahah
Komentujący: skw data: 2012-10-18 | 23:03
Komentarz:
Ciekawe ilu Panów Generałów i Pułkowników mam umaczane ręce w Monie w ten proceder tzn przetargi przecież członkowie komisji przetargowej to sami oficerowie tym ludzią trzeba patrzeć na ręce
Komentujący: Ja data: 2012-10-18 | 15:49
Komentarz:
Korupcja w służbach mundurowych jest sprawą haniebną i trzeba z tym walczyć. Ale problemem, który niszczy nasz kraj i gospodarkę jest korupcja wśród polityków czego niestety rządzący nie zauważają bo przecież sami siebie ścigać i karać nie będą! Koniec z Partią Oszustów. Polacy wstańmy z kolan!
Komentujący: gosc33 data: 2012-10-18 | 14:58
Komentarz:
i znowu bedzie przepraszanie i duze odszkodowania z podatkow za nie sluszne oskarzenie .Przykladem jest ostatni przypadek z granicy polsko-rosyjskiej ( w warminsko-mazurskim). Naprawde nasz skarb panstwa nie ma co robic z funduszami.
Komentujący: informatyk data: 2012-10-18 | 10:49
Komentarz:
Z korupcją walczy także MON. "Szef resortu ON wielokrotnie podkreślał, że Ministerstwo Obrony Narodowej wspiera śledztwa, które dotyczą korupcji w armii, i współpracuje z instytucjami powołanymi do ich wykrywania" - czytamy w komunikacie podpisanym przez Jacka Sońtę. Proponuję sprawdzić warunki zakupu sprzętu informatycznego zakupionego do instytucji i JW i wyjaśnić dlaczego np. laptop DELL latitude 5520 w sklepie kosztuje ok 2500 zł. natomiast na fakturach /asygnatach widnieje cena ponad 7000 zł.
Komentujący: data: 2012-10-18 | 08:11
Komentarz:
Czytamy dokładnie treść artykułu. ŻW i SKW nie posiada właściwoścido SG.
Komentujący: data: 2012-10-18 | 08:10
Komentarz:
Komentujący: emeryt 2009 data: 2012-10-18 | 07:48
Komentarz:
a co w tej dziedzinie robi SKW i ŻW ????
Komentujący: data: 2012-10-18 | 07:08
Komentarz:
jak rządzi ktoś, gdzieś, a nie ma o tym zielonego pojęcia to zawsze będzie byle jak - przykład prosty: psychiatrę wszyscy oszukiwali a mucha wypłaciła nagrody za stadion, delikatnie mówiąc do niczego :)
Następny

Galerie

Najnowsza prezentacja Fundacji

Promocja WDWReklamaredakcja | regulamin | polityka prywatności | nasi partnerzy | reklama | multimedia | mapa serwisu

 

2008 Portal-mundurowy.pl
Projekt został zrealizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach "Funduszu dla Organizacji Pozarządowych".
 

Powered by CMS HYDRAportal 2